Umysły są jak spadochrony - działają tylko jak są otwarte

Thomas Dewar

Inne

Rys historyczny

Opublikowano: niedziela, 14, lipiec 2019 13:11
H. Ciemcioch

Witam wszystkich zainteresowanych.


          Jako były nauczyciel muzyki, absolwent Liceum Pedagogicznego oraz Studium Nauczycielskiego, Członek Zespołu Pieśni i Tańca przy hucie Zawiercie, pasjonat śpiewu chóralnego - przekonałem pierwszego prezesa naszego Stowarzyszenia - Mieczysława Dłubaka do utworzenia chóru uniwersyteckiego. Był to zresztą postulat wielu słuchaczy U.T.W. Nasze zabiegi dotyczące znalezienia osoby mogącej profesjonalnie prowadzić zajęcia chóru zostały uwieńczone sukcesem. Tej roli podjęła się pani mgr Anna Wojtal. Do mnie należało znalezienia lokum z pianinem i werbunek członków. Ogromną pomoc uzyskaliśmy ze strony pana Andrzeja Łuszczyka - dyrektora Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pajęcznie, który zapewnił nam miejsce odbywania zajęć.

          W miarę upływu lat ( 11 ) repertuar pieśniowy wzbogacany był o nowe pozycje. Na dzień dzisiejszy obejmuje on ponad 50 utworów i są to:

  • pieśni patriotyczne,
  •  -"-    artystyczne,
  •  -"-    ludowe,
  •  -"-    religijne,
  •  -"-    okolicznościowe.

Na repertuar składają się głównie propozycje pani Ani ale uwzględniane są również sugestie członków chóru. Najchętniej śpiewamy te utwory, które mają ciekawe opracowania. Spostrzeżenia z występów wskazują, iż w gusta publiczności trafiają najbardziej pieśni ludowe.

         W ciągu 11 lat istnienia zespołu liczba członków ulegała zmianom. Do tej pory w dzienniku zajęć zapisało się 35 osób: 20 kobiet i 15 mężczyzn. Różne przyczyny powodują, że stan liczbowy chóru ciągle się waha (śmierć, choroby, wyjazdy i.t.p.). Aktualnie na zajęcia (1 raz w tygodniu) uczęszcza od 15 do 20 osób.

          Członkami naszej sekcji są osoby w wieku 55+. Wywodzą się z różnych środowisk emerytalnych ( nauczyciele, pracownicy umysłowi,rolnicy, robotnicy, gospodynie domowe.) o zróżnicowanym poziomie wykształcenia, niewykonujących już zawodu.

         Z wieloletnich obserwacji i rozmów z członkami chóru mogę bez większego ryzyka stwierdzić, że chęć uczestnictwa w zajęciach naszej sekcji wynika z tego, iż pojawiła się możliwość zrealizowania dotąd niespełnionych dążeń. Ponadto panująca atmosfera (wręcz rodzinna) w zespole znana jest w środowisku lokalnym co powoduje niewątpliwie chęć uczestnictwa w pracach sekcji.

          Około 30 % członków chóru miała wcześniej kontakty z muzyką (chór nauczycielski, Chór kościelny, muzykowanie w zespołach ludowych, muzycznych i.t.p.
W zespole jest 3 nauczycieli muzyki, 7 grających na instrumentach muzycznych (gitara, skrzypce, akordeon, trąbka).

           Przynależność do jakiejkolwiek organizacji determinowana jest zaspokojeniem jakiejś potrzeby. U nas tą potrzebą była wreszcie możliwość wyżycia się w tym co pragnęliśmy robić a nie było okazji - czyli śpiewać. Przynależność do chóru mimo różnic intelektualnych, środowiskowych i.t.p. umożliwia przebywanie ze sobą ludzi miłujących muzykę, śpiew dążących do estetycznych muzycznych przeżyć.. Ta forma integracji spowodowała, że tworzymy grupę osób coraz bardziej sobie bliskich. Zawiązały się trwałe przyjaźnie, organizujemy uroczyste imieniny przeżywamy wspólnie radości i smutki, których przecież nie szczędzi nam los. Wiele osób samotnych odnajduje w trakcie naszych spotkań namiastkę dawnych rodzinnych doznań. Serdecznie z uśmiechem wymieniamy się pozdrowieniem podczas przypadkowych spotkań na ulicy. To na pewno efekt naszych optymistycznych zajęć urozmaiconych żartami, często wesołą zabawą.

         Ponieważ członkowie chóru reprezentują teren całego powiatu, zatem występują nieliczne przypadki niedogodności związanych z dojazdem. Poza tym niektóre panie opiekują się wnuczętami i muszą sobie organizować zastępstwa. Nie wszystkim też odpowiadają godziny zajęć. Te zaś wynikają z godzin pracy prowadzącej zajęcia pani Wojtal.Są to jednak incydentalne przypadki.

          Dotychczas nasz chór uczestniczył w uroczystościach państwowych, kościelnych między innymi:

  • Rocznica Konstytucji 3 maja               - corocznie.
  • Święto Niepodległości 11 listopada      - corocznie.
  • Dożynki w powiecie VIII - IX              - corocznie.
  • Dożynki kościelne.
  • Występy w Ogródku Działkowców oraz społeczności Siedlca.
  • Kolędy i pastorałki w parafiach Pajęczna i Działoszyna.
  • Koncert kolęd i pastorałek na corocznych przeglądach w Regionalnym centrum Rozwoju kultury i Turystyki w Pałacu Męcińskich w Działoszynie.
  • Koncert dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bobrownikach.
  • Wypełnienie części artystycznej jubileuszu U.T.W. w Blachowni.

         Spektakularnych osiągnięć chór nie posiada bowiem w swoich głównych założeniach przewidzieliśmy czerpanie satysfakcji przede wszystkim ze wspólnego śpiewania i realizacji niespełnionych dotąd marzeń. Oczywiści nasze lokalne występy są zauważane przez władze o czym mogą świadczyć otrzymane dyplomy, statuetki i podziękowania.
Największym naszym osiągnięciem jest to, że już tyle lat praktykujemy nasze zamiłowanie do śpiewania, integrujemy,się poznajemy się i cieszymy z tego co robimy.
                                                                                       Włodzimierz Wypych