Umysły są jak spadochrony - działają tylko jak są otwarte

Thomas Dewar

Inne

Pudełko życia

Opublikowano: poniedziałek, 05, maj 2014 22:58
H. Ciemcioch

Drodzy Seniorzy !  Pomóżmy sobie i innym !

          Jesień życia ma wiele uroków. Mamy już ogromny bagaż różnorodnych doświadczeń i wiedzy. Cieszymy się osiągnięciami naszych dzieci. Kochamy przeuroczych wnuków. Przychodzą jednak chwile, kiedy zmuszeni jesteśmy zmierzyć się z przeciwnościami losu. Coraz trudniej poradzić sobie z niepełnosprawnością wynikającą z choroby i upływającego czasu, złym samopoczuciem. Choroba przychodzi w nieoczekiwanym momencie. W razie niedyspozycji, zasłabnięcia, utraty przytomności wezwani ratownicy medyczni nie zawsze mogą uzyskać informacje o naszym stanie zdrowia, przebytych chorobach, zażywanych lekach, żeby udzielić nam szybko właściwej pomocy.
           W chwilach przeżywania silnych emocji nasza pamięć może też być zawodna, nawet gdy będziemy przytomni. Dlatego Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pajęcznie  zdecydował o podjęciu i rozpropagowaniu akcji „PUDEŁKO  ŻYCIA”. Akcja ta / czasem zwana programem/ prowadzona jest już w Wejherowie i w Lublinie. Jesteśmy trzecim środowiskiem w Polsce, które chce realizować zadania związane z akcją „Pudełko Życia”
Na czym to polega?
          Każda osoba 50+, zwłaszcza mieszkająca samotnie, może skompletować sobie   aktualne informacje o swoim stanie zdrowia:
          -       diagnozę schorzenia / wypis ze szpitala/                       
          -       zażywane aktualnie leki
          -       grupę krwi /potwierdzoną przez laboratorium/
          -       numer telefonu bliskiej osoby
          -       inne ważne informacje np. alergie, nietolerancję leków itp. 
Te informacje należy włożyć w pudełeczko, na wieczku którego umieszczamy naklejkę. Pudełko wstawiamy do półki w drzwiach lodówki / lodówka jest sprzętem, który najłatwiej zlokalizować w każdym mieszkaniu/. Na lodówce też nalepiamy taką samą naklejkę jak na pudełku. Naklejki wydawać będą od 01.06.2014 roku miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej. Można je będzie również otrzymać w siedzibie naszego Uniwersytetu.
          Wdzięczni jesteśmy p. Burmistrzowi Gminy i Miasta w Pajęcznie oraz Staroście Powiatu Pajęczańskiego za przychylność i pomoc w sprawach organizacyjnych.
          Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w naszej akcji. Wierzymy, że „Pudełko Życia” zapewni nam odrobinę bezpieczeństwa. Spróbujmy zadać sobie niewiele trudu, by zrobić pierwszy krok do ratowania tego co mamy najcenniejsze – naszego życia.

                                                                                                         Helena Rydz