Umysły są jak spadochrony - działają tylko jak są otwarte

Thomas Dewar

Inne

100-lecie odzyskania niepodległości

Opublikowano: piątek, 16, listopad 2018 00:16
H. Ciemcioch

100 – lecie Odzyskania Niepodległości.

Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 14 listopada 2018 roku w Bibliotece Miejskiej w Pajęcznie chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pajęcznie pod kierownictwem p. Anny Wojtal dał koncert pieśni patriotycznych pod tytułem „Pieśni, z którymi szliśmy do wolności”. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości i przez cały okres zaborów walczyli o jej odzyskanie. W walce tej towarzyszyła im pieśń. Dawała ona siłę, rozwijała świadomość więzi narodowej, wiarę w przetrwanie prześladowań i nadzieję na lepsze jutro. Myślą przewodnią koncertu były słowa Adama Mickiewicza:
„Dopóki pieśń w narodzie żyje naród nie zginie.
Nim pieśń w narodzie zginie naród ożyje.”
          Zebrani członkowie UTW ze wzruszeniem wysłuchali przepięknie wykonywanych przez chór pieśni patriotycznych takich jak:" Warszawianka" 1831 roku, "Rota", "O mój rozmarynie", "Rozkwitają pąki białych róż" czy "Kwiaty polskie".
Owe patetyczne i uroczyste pieśni narodowe jak i te proste, rzewne piosenki żołnierskie powstawały z potrzeby serca a dzisiaj koją nasze serca i napawają dumą z odzyskanej niepodległości.
                                                                     Jadwiga Pach