Umysły są jak spadochrony - działają tylko jak są otwarte

Thomas Dewar

Inne

Wypoczynek w Pieninach

Opublikowano: sobota, 12, październik 2019 15:45
H. Ciemcioch

          Grupa miłośników gór i pieszych wędrówek po nich 15 września 2019 roku wyjechała w Pieniny do Krościenka. 
Zakwaterowani zostaliśmy w Domu Wycieczkowym "Sokolica" a po obiedzie wyruszyliśmy w ramach rozgrzewki na zwiedzanie Krościenka.
          16 września o godz 10:00 wyjazd do przystani flisackiej w Kątach, skąd wypłynęliśmy tratwami flisackimi na spływ przełomem Dunajca. Podczas spływu podziwialiśmy masyw górski Trzech Koron ze szczytami Babka, Dziadek, Wysoka Kaśka, Gruba Baśka, Kudłata Maryśka, Czerwony Klasztor po stronie słowackiej, szczyty 6 mnichów, Czertezik, Sokolica. Rejs trwał około 2 godzin. Po dopływie do Szczawnicy krótki odpoczynek i powrót spacerkiem 4 kilometry do Krościenka.
          17 września. Wyjazd do Niedzicy, zwiedzanie Zamku Niedzickiego, rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim do przystani przy ruinach gotyckiej warowni Czorsztyn, powrót do Niedzicy, spacer po zaporze i powrót do Krościenka.
          18 września. Spacer do Szczawnicy, wjazd wyciągiem na górę Palenica, stamtąd przejście na górę Szafranówka, zjazd do Szczawnicy, zwiedzanie Szczawnicy wraz z zabytkową jej częścią uzdrowiskową i górnym parkiem zdrojowym. Powrót do Krościenka.
          19 września. Przejazd do Jaworek, przejście malowniczym rezerwatem Wąwóz Homole Kamienne Księgi. Odpoczynek na polanie Bukowinki, zejście do Jaworek i powrót busem do Krościenka.
          20 września. Wyjazd do Szczawnicy. Stamtąd piesza wędrówka ok. 12 kilometrów tzw. drogą pienińską do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Następnie kładką przejście do Polski do Sromowców Niżnych i przejazd busem przez Niedzicę, Czorsztyn do Krościenka.
          21 września. Wyprawa na Trzy Korony. Wyjazd busem na przełęcz Osice skąd szlakiem niebieskim marsz do przełęczy Chwała Bogu, wejście na szczyt Okrąglicy zwanej przez górali Wysoka Kaśka (982 m). Następnie szlakiem żółtym przez Toporzyskową powrót do Krościenka.
          22 września. Nieliczna grupa decyduje się na wejście na Sokolicę (747 m), na której znajduje się reliktowe sosna. Od godz 14:00 odbywają się zawody straży pożarnych z rejonu gminy Krościenko.
          23 -25 września.  Indywidualne wycieczki w góry, spacery do Szczawnicy, oraz wyjazd 7  osobowej grupy do Zakopanego.

         25 września powrót do Pajęczna.
                                                                                         Józef Marchewka.