Umysły są jak spadochrony - działają tylko jak są otwarte

Thomas Dewar

Inne

Rękodzieło

Opublikowano: piątek, 16, marzec 2012 13:08
Administrator

Zajęcia pod nazwą "igraszki z igłą i szydełkiem" odbywają się we wtorki o godz.15:00 w sali nr 34 Zespołu Szkół w Pajęcznie przy ul. Sienkiewicza 5. Instruktarzu udziela pani Elżbieta Wachołek.

Pracujemy, wychowujemy dzieci, codziennie zajmujemy się mnóstwem pilnych spraw. Nadchodzi jednak ten moment, kiedy żegnamy pracę i czasu mamy więcej. Po pierwszej euforii niejednokrotnie stwierdzamy, że czegoś nam brak. Musimy wtedy zastanowić się nad tym, co zrobić, aby w nasze życie nie wkradła się pustka. Jeżeli chcemy rozwinąć zainteresowania, na które wcześniej nie mieliśmy czasu, lub odkryć w sobie ukryte talenty, to z pomocą przychodzi nam Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pajęcznie.
To wspaniałe stowarzyszenie gromadzi osoby pełne energii i ciekawe świata. Każdy emeryt może dołączyć do jednej z już istniejących sekcji i realizować swoje marzenia. Czasem ktoś staje się inspiracją dla innych gromadząc wokół siebie kilka osób o podobnych zainteresowaniach. Tworzą nową grupę. W ten właśnie sposób powstała i ta, która mnie
i moim koleżankom daje radość, przyjemność i satysfakcję. To sekcja „Rękodzieło”.
W ramach cotygodniowych spotkań uczestniczymy w kursie szydełkowania, robótek
na drutach, wykonywania ozdób z różnych materiałów, haftu krzyżykowego i gobelinowego.
Szydełkowanie to proces wyrobu dzianiny za pomocą szydełka. Polega na przeciąganiu przez siebie na różne sposoby pętelek nici.
Podobnie przebiega robienie na drutach, z tym, że tu korzysta się z dwóch drutów zamiast jednego drutu z haczykiem.
Haft to metoda ozdabiania tkanin, filcu lub skóry polegająca na wyszywaniu na nich wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków.
Zajęcia są dla nas przemiłą okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji na temat technik zdobienia. Przekazujemy sobie uwagi dotyczące optymalizacji technik pracy. Wymieniamy wzory i schematy. Jest to nam potrzebne, bo wzbogaca formy wyrazu i motywuje do dalszego działania.
Wśród prac wykonywanych w naszej sekcji są:
• serwetki, obrusy, koszyczki robione na szydełku,
• dzianiny dziergane na drutach,
• ozdoby świąteczne wykonywane różnymi technikami,
• obrazy malowane igłą – haft krzyżykowy.
Z radością oczekujemy każdego wtorku i godziny 1500 i nie wyobrażamy sobie żeby mogło tych spotkań zabraknąć. Zapraszamy koleżanki i kolegów, którzy przejawiają talent
w opisywanym kierunku. Im nas więcej, tym łatwiej będzie doskonalić naszą sztukę
i uczyć się czegoś nowego. Chętnie przyjmiemy Was do naszego grona.
Na zachętę prezentujemy kilka naszych prac.
Zdjęcia wykonali: Halina Ciemcioch i Ludwik Górski
                                                                                   Halina Górska