Umysły są jak spadochrony - działają tylko jak są otwarte

Thomas Dewar

Inne

Spotkanie z podróżnikiem

Opublikowano: niedziela, 06, lipiec 2014 19:17
H. Ciemcioch

          Spotkanie z podróżnikiem -Adamem Hałaczkiewiczem - absolwentem Zespołu Szkół w Pajęcznie, na które seniorzy UTW  otrzymali zaproszenie od Dyrekcji ZS , odbyło się 23 czerwca br.
          Pan Adam jest pasjonatem - podróżnikiem, ciekawym świata, ludzi, obyczajów. Poznaje kulturę, materialne bogactwo, dorobek różnych narodów a także piękno przyrody zwiedzanych krajów. Koncentruje swoją uwagę szczególnie na relacjach międzyludzkich w XXI wieku.
Jest bardzo wnikliwym obserwatorem zjawisk społecznych i obyczajowych w zwiedzanych krajach.
          Swoje przemyślenia z trzymiesięcznego pobytu w Indiach i Nepalu przedstawił barwnie na naszym spotkaniu. - Jest to  azjatycki kraj pełen różnorodności wyznań i kultur oraz obyczajów.
Współżyciu mieszkańców tego kraju towarzyszy wielka tolerancja i wzajemny szacunek wobec siebie nawzajem i w stosunku do przyrody (Św. Rzeka Ganges oraz potęga i majestat Himalajów). Ta przyroda  wpływa na harmonię ich ducha i psychiki. Przejawia się to  w tym, że ulice miast i wsi są centrum skupisk lokalnych społeczności i zwierząt.
Z relacji pana Adama wynika zachwyt tym sposobem życia. Doznał wielu serdeczności i przyjaźni od tamtego społeczeństwa a szczególnie ludzi niższego stanu. W przekazie słownym i fotograficznym odczuliśmy jego wielką wrażliwość, umiłowanie ludzi i świata oraz wiedzę.
Ta prelekcja była dl nas wielką lekcją geografii - podróżowaliśmy z nim i z mapą.
          Życzymy panu Adamowi Hałaczkiewiczowi sukcesów na studiach i dalszych wędrówek po świecie.
Z uwag naszych seniorów wynika. że bardzo chętnie spotkają się z panem Adamem ponownie, gdzie podzieli się nowymi spostrzeżeniami z odbytych przez niego wędrówek.
                                                                                                 Halina Ciemcioch.